Six Eagles earn Academic Rowing All-ACC honors

GREENSBORO, North Carolina – Six Boston College rowers have earned 2021-22 All-ACC Academic Team honors, as announced by the conference on Wednesday.

Senior Olivia Pantry and second Peyton Smith both earned their second career ACC All-Academic honor. Larder and Smith were joined on the All-ACC Academic Team by a sophomore Ella Brunojunior Rebecca Butlerjunior Lucia Martinez and junior Madeleine Palmier.

The minimum academic requirements for selection to the All-ACC Academic Team are a 3.0 cumulative grade point average for the previous semester and a 3.0 cumulative grade point average during one’s college career. Athletic accomplishments during the most recent season are also considered in All-ACC Academic Team selection. The ACC Honor Roll, which recognized all student-athletes in the conference with a GPA of 3.0 for the current academic year, will be released in July.

2021-22 All-ACC Academic Rowing Team
Ella BrunoBoston College, So., Finance
Rebecca ButlerBoston College, Jr., Applied Psychology
Olivia Pantry**, Boston College, Sr., Finance
Lucia MartinezBoston College, Jr., History
Madeleine PalmierBoston College, Jr., Environmental Studies
Peyton Smith**, Boston College, So., Branch
Lori Belanger**, Clemson, So., Nursing
Caroline Emerson**, Clemson, Jr., Health Sciences
Meghan McLean, Clemson, Sr., Health Sciences
Karli Robinson**, Clemson, Jr., special education
Rachel Twitty**, Clemson, Jr., Bioengineering
Isabel Velasquez**, Clemson, Jr., Marketing
Grace Butero**, Duke, Sr.
Allison Carr, Duke, Gr.
Rivca Chaver**, Duke, Jr.
Ella Harris, Duke, Sr.
Sydney Johnson**, Duke, Sr.
Megan Lee**, Duke, Jr.
Emilie Lijesen**, Duke, Jr.
Gabby Salvati**, Duke, Sr.
Amelia Shunk***, Duke, Sr.
Lauren Sizemore, Duke, Jr.
Caeley Tierney, Duke, Jr.
Caitlin Bentley, Louisville, Jr., Communications
Madison Cicha, Louisville, Jr., liberal studies
Michaela Dukes**, Louisville, Sr., Health and Human Performance/Biology
Ellen Grosser**, Louisville, Jr., Biology
Violette Legrand***, Louisville, Gr., Sports Administration
Sydney Paulus, Louisville, Jr., neuroscience
Evelyn Peplowski**, Louisville, So., Astrophysics
McKenzie Sweeney**, Louisville, Sr., Health and Human Performance
Elle Triem, Louisville, Sr., Marketing
Laura Alcorn, Miami, Gr., Mental Health Counseling
Stephanie Ferrali, Miami, Sr., Psychology
Mackenzie Holmgren**, Miami, Gr., Business Analysis
Taylor Kuligowski**, Miami, Sr., Marine Science/Geological Science
Abby Schwenger**, Miami, Sr., elementary and Spanish teacher
Maren Stickley, Miami, Sr., marine biology and ecology
Cara Cunningham, North Carolina, Fr., Management and Society
Alessandra de Vito**, North Carolina, Sr., Economics
Jessica Judge**, North Carolina, Jr., Information Science
Gigi Maroney**, North Carolina, So., Political Science
Isabelle McGimsey, NC, So., Undecided
Amanda Perez, NC, Sr., Psychology
Nicole Van Liew, North Carolina, Jr., neuroscience
Sara Clarin**, Notre Dame, Sr., Computer Science
Morgan Gantt, Notre Dame, Jr., International Economics – Chinese
Victoria Gevaudan**, Notre Dame, Jr., Neurosciences and behavior
Katherine Greed, Notre Dame, Jr., IT
Avery Ericksen**, Notre Dame, So., Biological Sciences
Keelin Klocke**, Notre Dame, Jr., Psychology
Adelaide Lammers**, Notre Dame, Jr., Environmental Engineering
Elizabeth May**, Notre Dame, Jr., political science, Russian
Aidan McIntyre, Notre Dame, Jr., Business Analytics
Madeline Means, Notre Dame, Jr., film, television and theater
Margaret Newell, Notre Dame, Fr., Business Analysis
Taylor Robinson, Notre Dame, Jr., pre-professional, sociology
India Aikens, Syracuse, Jr., Physics
Emma Bruan**, Syracuse, Sr., Finance, Marketing & Psychology
Lea Dahn**, Syracuse, Fr., International Relations
Madison D’Ambra, Syracuse, Jr., Communication and Rhetorical Studies
Luisa Gathman**, Syracuse, Jr., Health and Family Studies
Aphrodite Gioulekas, Syracuse, Jr., design studies
Emma Gossman, Syracuse, Sr., Citizenship and Civic Engagement
Caleigh Grimes, Syracuse, Fr., Unstated
Hannah Murphy**, Syracuse, Sr., Bioengineering
Louise Rath**, Syracuse, Jr., broadcast and digital journalism
Katherine Ryan, Syracuse, Sr., biology/geography
Heather Stafford, Syracuse, Jr., Biology
Tahne Badenhorst, Virginia, Jr., Global Studies
Lauren Benedict, Virginia, So., Arts and Sciences
Cameron Bentley, Virginia, So., Environmental Thought and Practice
Lily Bernero, Virginia, So., Arts & Sciences
Janet Conklin**, Virginia, Sr., Global Studies
Helene Dimitrijev, Virginia, Fr., Arts & Sciences
Eva Frohnhofer, Virginia, Jr., History
Kate Kelly**, Virginia, So., Chemistry
Nicola Lawless***, Virginia, Sr., biology/cognitive science
Grace Lebo, Virginia, So., Arts and Sciences
Addison Luce, Virginia, Fr., Arts & Sciences
Kate McGee, Virginia, Fr., Arts and Sciences
Ailbhe O’Grady, Virginia, So., Biology
Lauren Orr, Virginia, Sr., Biomedical Engineering
Sonja Schlosser**, Virginia, Gr., Educational Psychology (Masters)
Zoe Tekeian, Virginia, So., Music
Leia Till**, Virginia, Jr., Biology
ViVi Van Ingen, Virginia, Jr., Media Studies

* indicates All-ACC Academic Team honor count

Comments are closed.